pixel

  El Aletleri

  Protetik el aletleri, diş hekimleri tarafından diş protezi yapımı ve yerleştirme süreçlerinde kullanılan çeşitli aletlerdir. Bu aletler, eksik dişlerin yerine konulması veya dişlerin restorasyonu için kullanılan protezlerin hazırlanmasında ve uygulanmasında yardımcı olurlar. 


  Diş tedavilerinin doktor tarafından daha kolay uygulanmasına yardımcı olarak ağız içi yapının ve dişlerin şeklini almayı sağlayan, ardından diş protezi yapımında kullanılan ağız ölçü malzemeleri bulunur. Protetik diş tedavisinde ağız içi ölçülerinin alınmasında kullanılan birçok malzeme vardır. 


  Diş protezi modelleme bıçakları da protetik el aletlerindendir. Protezlerin yapımında kullanılan aljinat veya silikon gibi maddeyle yapılan aljinat veya alçı kalıplarının kesilmesi ve şekillendirilmesi için kullanılan ince bıçaklardır.


  Hazırlanan diş protezlerinin parlatılması ve pürüzlerinin giderilmesi amacıyla da protetik el aletlerine ihtiyaç duyulur. Bu amaçla, protez parlatma ve pürüz giderme aletleri kullanılır. Protezlerin yüzeyindeki pürüzleri gidermek, parlatmak ve estetik bir görünüm sağlamak için kullanılan özel el aletleridir.


  Protetik Ölçü Malzemeleri


  Diş ölçü malzemelerinin, içine eklenerek karıştırılmaları için bol kapları kullanılır. Bol kaşık veya spatula, diş protezi yapımında kullanılan protez taban malzemesini karıştırmak ve şekillendirmek için kullanılır. Protez taban malzemesi, protez yapımı sırasında protezin altındaki dokuya uyum sağlayacak şekilde hazırlanır. Ölçü malzemesi karıştırma spatulaları, protez taban malzemesinin doğru oranda karıştırılmasını ve pürüzsüz bir şekilde proteze uygulanmasını sağlar.


  Diş hekimleri, diş eksikliği olan kişilere protezlerle estetik ve fonksiyonel bir çözüm sunar. Protez yapımında kullanılan aletler arasında bol kaşık (spatula) önemli bir rol oynar, ancak diş hekimlerinin bu konudaki deneyimi ve uygulama yöntemleri de büyük önem taşır


  Protetik Ölçü Kaşıkları


  Protetik ölçü kaşıkları, ağız içinde birinci ölçü kapanış ölçüsü almaya yarayan plastik veya metalden üretilmiş farklı büyüklüklerde modelleri bulunan ölçü hazneleridir. Ölçü kaşıkları, kullanılan ölçü malzemesinin özelliğine göre delikli ölçü kaşıkları veya deliksiz ölçü kaşıkları olabilir. Dişli veya dişsiz ağızlara özel olarak üretilmiş olanları da bulunur. Ek olarak; ölçü kaşıkları, kişiye özel olarak da hazırlanabilir.


  MedexSepeti’nde sektörde öncü markaların protetik ölçü kaşıklarını avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz. Ayrıca; ilgilendiğiniz malzemeden yapılmış olan ölçü kaşıklarını Ortho Smiles Ölçü Kaşığı (48’li Paket) ürünü gibi çoklu olarak veya tekli olarak tercih edebilirsiniz.


  Kron Sökücü


  Ağız içerisinde daimi veya geçici olarak simante edilmiş olan sabit protezlerin simantasyonunu uyguladıkları titreşim ile bozarak sökmeye yardım eden el aletleri kron sökücülerdir. Bazı kron sökücü el aletlerinde yaylı mekanizmalar bulunabilir.


  MedexSepeti’nde, birçok markanın otomatik kron sökücü çeşitlerini veya manuel kron sökücü çeşitlerini bulabilirsiniz. Ayrıca; manuel kron sökücüler için kron sökücü uçları malzemelerini de web sitemizden inceleyebilir, satın alabilirsiniz.


  Silikon Ölçü Karıştırma Aletleri


  Ağız ve diş ölçülerinin alınmasında kullanılan ölçü malzemelerinin iyi bir şekilde karıştırılması oldukça önemlidir. Bunun için silikon ölçü karıştırma aletleri bulunur. Manuel veya otomatik olanları da mevcuttur. Çeşitli silikon ölçü maddesi üreticilerinin kartuş içerisindeki akışkan ürünlerini katalizörleri ile homojen olarak karıştırıp çıkartmaya yarayan el aletlerine ölçü karıştırma tabancası denir. Bunların elektrik olanlarına ise ölçü karıştırma cihazı denir.


  Protetik El Aletlerinizi MedexSepeti’nden Tedarik Edin


  Protetik diş tedavilerinde kullanacağınız ölçü malzemelerini ve el aletlerini uygun fiyatlarla MedexSepeti’nden temin edebilirsiniz. Profesyonel üyelik oluşturduktan sonra, Ortho Smiles, RubyDent gibi dünya markalarından dental alışverişinizi bütçe dostu fiyatlarla tamamlayın.


  Diş protezlerinde kullanılan ölçü malzemeleri nelerdir?


  Diş protezi yapımında kullanılan ölçü malzemeleri, diş hekimlerinin hastalarının ağızlarının ölçüsünü alarak protezlerin uygun şekilde yapılmasını sağlamak için kullandığı çeşitli maddelerdir. Yaygın olarak, aljinatlar, kondanse silikonlar ve ilave silikonlar ölçülerin hazırlanmasında kullanılan malzemelerdir.

  Diş ölçülerinin alınması için nelere dikkat edilmelidir?


  Diş ölçülerinin doğru bir şekilde alınması, diş hekimleri için önemli bir adımdır ve doğru teşhis, tedavi ve protezlerin uygulanması için gereklidir. 

  • Doğru malzeme seçimi önemlidir.

  • İlk ölçü alımında herhangi bir hata veya yanlışlık olması durumunda, ikinci bir ölçü alınmalıdır.

  • Diş hekimi, ölçü almadan önce dişlerin genel durumunu değerlendirmeli ve gerekli tedavilerin yapılmasını sağlamalıdır. Örneğin, çürük veya kırık dişler varsa, önce bu sorunlar çözülmelidir.

  • Diş ölçü malzemeleri, doğru sonuçlar almak için bir ıslatma maddesiyle (örneğin, özel bir sprey veya sıvı) kullanılmalıdır. Bu, malzemenin dişlere daha iyi yapışmasını sağlar ve ölçü alımının daha doğru olmasına yardımcı olur.

  • Hasta, diş ölçüsü alımı sırasında rahat olmalıdır. Rahatlama sağlamak için rahat bir pozisyon seçilmeli ve gerekirse anestezi veya lokal anestezikler kullanılmalıdır.

  • El yıkama, eldiven ve maske kullanımı gibi standart hijyen kurallarına uyulmalıdır.  İlgili Kategoriler: