pixel

Adeziv Siman

Adeziv siman, diş hekimliği ve protetikte kullanılan özel bir yapıştırıcıdır. Diş protezi yapımı veya restorasyon işlemlerinde kullanılır. Bu siman, protez dişlerin veya dental restorasyonların (örneğin, kaplama, kuron, veya köprülerin) hastanın dişlerine veya diş etlerine kalıcı bir şekilde sabitlenmesine yardımcı olur. Adeziv siman, dental işlemlerde doğru ve güçlü bir bağlantı oluşturmak için kullanılır ve bu işlem sırasında kullanılan malzeme türüne ve uygulamanın gerekliliklerine göre farklı varyasyonları bulunabilir.


Self Adeziv Siman


Self-etching (kendiliğinden yapışan) adeziv simanlar, diş hekimliği uygulamalarında kullanılan özel bir tür simandır. Bu tür adeziv simanlar, diş restorasyonlarını (kaplamalar, dolgular vb.) diş yüzeyine sabitlemek ve tutturmak amacıyla kullanılır. Self-etching adeziv simanlar, geleneksel adeziv simanlardan farklıdır çünkü diş yüzeyini önce kimyasal olarak hazırlamadan (etching) kullanılabilirler.


Self adezivler, diş yüzeyine kendiliğinden asit uygulama yeteneğine sahiptir. Yani, geleneksel adeziv simanlar gibi ayrı bir asit uygulaması yapmanıza gerek kalmaz. Self-etching adezivler, asit uygulaması ve simanın uygulanması işlemini tek bir adımda gerçekleştirir. Bu, işlemi hızlandırabilir. Self-etching adezivler, diş yüzeyine hafif bir kimyasal asit uygularlar. Bu asit, mineyi hafifçe etsizleştirir, böylece simanın daha iyi bağlanmasını sağlar. Self-etching adezivler, farklı diş restorasyonlarına (seramik, kompozit, porselen) ve diş yüzeylerine (mine, dentin) uyum sağlayacak şekilde formüle edilir.


Adeziv Siman Özellikleri


Protetikte kullanılan adeziv simanlar, diş hekimliği uygulamalarında protez dişlerin veya diş restorasyonlarının sabitlenmesinde önemli bir rol oynar.


Adeziv simanlar, diş yüzeyi ile protez diş veya restorasyon arasında kimyasal bir bağlantı oluşturan özel bileşenler içerir. Bu kimyasal bağlantı, güçlü bir yapışmayı sağlar. Adeziv simanlar, farklı diş restorasyonlarına (örneğin, seramik kuronlar, porselen kaplamalar, kompozit dolgular) ve diş yüzeylerine (mine, dentin) uyum sağlayacak şekilde formüle edilir. Bu, doğru bir bağlantı oluşturmak için önemlidir. 


Adeziv simanlar, düşük viskoziteli (akışkan) olabilir, bu da onların diş yüzeyine iyi nüfuz etmelerine ve hava kabarcıkları oluşumunu engellemelerine yardımcı olur. Birçok adeziv siman, ışığa duyarlıdır ve fotopolimerizasyon ile sertleştirilir. Diş hekimi, simanı uyguladıktan sonra özel bir ışık kaynağı kullanarak simanı sertleştirir. Bu, hızlı ve kontrollü bir sertleşme sağlar.

 

Radyopak adeziv simanlar, röntgen incelemeleri sırasında protez diş veya restorasyonun yerini belirlemeye yardımcı olabilir. Adeziv simanlar genellikle renksizdir, böylece diş rengi ile uyum sağlar ve estetik bir sonuç elde edilmesine yardımcı olur.


Adeziv Siman Kullanımı


Adeziv siman kullanımı, diş hekiminin protez dişin veya restorasyonun hastanın dişlerine uyarlanması için önemlidir. Bu adım, hastanın dişlerinin temizlenmesi ve gerektiğinde düzeltilmesini içerebilir. 


  • Adeziv Uygulaması: Diş hekimi, diş yüzeyine bir adeziv madde uygular. Adeziv, diş yüzeyi ile protez diş veya restorasyon arasında güçlü bir bağ oluşturur.


  • Adeziv simanın uygulanması için protez diş veya restorasyon, hazırlanan diş yüzeyine yerleştirilir ve adeziv siman ile kalıcı olarak sabitlenir.


  • Diş hekimi, protezin doğru bir şekilde yerleştirildiğinden emin olmak için gerekli ayarlamaları yapar ve fazla simanı temizler.


  • Adeziv siman, diş hekimi tarafından belirli bir süre boyunca özel bir ışık veya kimyasal ile sertleştirilir, böylece protez diş veya restorasyon yerinde sağlam bir şekilde tutulur.


  • Adeziv siman, diş hekimliğinde kullanılan farklı tipte restorasyonların kalıcı olarak yerleştirilmesine yardımcı olur. Bu işlem, hastanın doğal dişlerinin fonksiyon ve estetiği geri kazanmasına yardımcı olur.


Adeziv Simanlar Avantajlı Fiyatlarla MedexSepeti’nde


Protetik diş alanında sıklıkla kullanılan diş malzemelerinden biri de adeziv simanlardır. Adeziv siman fiyatları; ürünün üretildiği malzemeye, kalitesine veya markaya göre değişebilir. MedexSepeti’nde  Pentron gibi uzman markalardan dental ojenol siman ürünlerini avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz. Üstelik ürünlerle ilgili sorularınızı uzman ekibimize danışabilir,web sitemizde fiyat aralığınızı filtreleyerek hızlı ve kolay alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.

Dental simanların çeşitleri nelerdir?


Dental restorasyon işlemlerinde üç tip siman vardır; 


  • Tip I: Yapıştırma simanları (luting cements)

  • Tip II: Restoratif simanlar (restorative cements)

  • Tip III: Kavite kaide veya kaplama materyalleri (cavity base, lining-materials) olarak sınıflandırılabilirler.


İlgili Kategoriler: